Conference Agenda

26th Annual National Conference & AGM "Bridging the Gap: Unlocking Opportunities"
Draft Conference Agenda
 
Download a copy of the PDF agenda here
 

Sunday, October 27, 2019

8:30 am - 4:30 pm

Cando Accredited Training

ENRT 110 Intro to Natural Resources
Competency 5 - Sustainable Environment & Land Stewardship
8:30 am - 4:30 pm

Indigenous Communities and Natural Resourses Professional Development Workshop

7:00 - 9:00 pm
Trade Show Set Up
7:00 - 9:00 pm
Registration Desk Open

Monday, October 28, 2019  

7:30 - 8:30 am
Breakfast Buffet
8:00 am - 3:00 pm
Registration Desk Open
8:00 am - 4:30 pm
Trade Show & Artisan Show and Sale
8:15 - 9:30 am

Opening Ceremonies

Master of Ceremonies - Stan Wesley
  • Opening Prayer / Traditional Welcome

  • Invited Dignitaries & Speakers
9:30 - 10:15 am

Keynote Plenary Session

Economic Impact of Economic Development Officers in Indigenous Communities in Canada, Brian Barge, The Evidence Network

Understanding the Roles and Contributions of CEDOs Serving Indigenous Communities Across Canada, Hal Timar, IQ Solutions Group Inc.

10:15 - 10:45 am
FNQLEDC: The Heart of Socioeconomic Development for Our Nations in Quebec, Steve Laveau, First Nations of Quebec and Labrador Economic Development Commission
10:45 - 11:15 am
Coffee Break in the Trade Show Area
11:15 am - 12:15 pm

Cando Annual General Meeting

12:15 - 1:00 pm

Luncheon Keynote

1:00 - 2:30 pm

Women in Business Panel

2:30 - 3:00 pm
Coffee Break
3:00 - 4:30 pm
Workshops

“The Rise of a New Ecosystem to Support Women Entrepreneurs”, Emmanuel Bertrand-Gauvin, First Nations of Quebec and Labrador Economic Development Commission

“Is Your Community Prepared for a Disaster?”,
Leann Hackman-Carty, Economic Developers Alberta

“The Changing Nature of Work: Challenges & Opportunities in the Emerging Tech Space”,
Christi Olson, Blockchain for Reconciliation

“Building Human Resource Capacity to Support Indigenous Economic Development”,
Dr. Wendi Adair & Chloe Adie, University of Waterloo & Dr. Catherine Kwantes, Twiladawn Stonefish, Alisha Jacobs & Cathy Burr, University of Windsor

5:30 - 7:30 pm
Icebreaker Reception & Community Cultural Event at the Canadian Museum of History

Tuesday, October 29, 2019

7:30 - 8:30 am
Breakfast Buffet
8:00 am - 12:00 pm
Registration Desk Open
8:00 am - 4:00 pm
Trade Show & Artisan Show and Sale
8:30 - 9:45 am

Indigenous Tourism Panel

  • Dave Laveau, Quebec Aboriginal Tourism
  • John Ritchie, Indigenous Tourism Alberta
  • Ronald Desjarlais, Lutsel K’e Dene Nation
  • Keith Henry, Indigenous Tourism Canada
9:45 am - 12:15 pm

15th Annual National Youth Panel

10:30 - 11:00 am
Coffee Break
12:15 - 1:00 pm

Luncheon Keynote

First Nations, Métis and Inuit Statistics: The Way Forward

Anil Arora, Chief Statistician of Canada

1:00 - 1:45 pm

Keynote Presentation

Unlocking Opportunities for Indigenous Economies,

Dawn Madahbee Leach, Waubetek Business Development Corporation
1:45 - 3:00 pm
Workshops

“Creating Connections: A Workshop on Exploring Co-operatives”,
Trista Pewapisconias, & Aasa Marshall, Co-operatives First

Workshop TBA

“Entrepreneurship Ecosystem & Support Practices”,
Emilie Fortin-Lefebvre, Université du Québec à Montréal & Mickel Robertson, First Nations of Quebec & Labrador Economic Development Commission

“Plan & Prosper - 7 Ways to Cultivate Resiliency for Your Business”, Mathieu Lipari, Farm Management Canada

"How to Bridge the Digital & Social Divide and Build Economies in Remote Communities",
Sharon Marshall, Cree8ive Collaboration Inc.

3:00 - 3:30 pm
Coffee Break
3:15 - 4:45 pm
Workshops

“Saving the Forestry Sector with Economic Partnerships”,
Trevor Cootes, Huu-ay-aht First Nations

“Separating Business, Politics & Building Sustainability”,
Sam Minde, Neyaskweyahk Group of Companies Inc.

“Creating Market Access for Entrepreneurs”,
Stacia Kean, Canadian Executive Services Organization

"Indigenous Opportunities in Agriculture & Agri-Food, From Farm to Fork", Shaun Soonias, Farm Credit Canada

   

Wednesday, October 30, 2019

7:30 - 8:30 am
Breakfast Buffet
8:00 am - 12:00 pm
Registration Desk Open
8:00 am - 3:00 pm
Trade Show & Artisan Show and Sale
8:30 - 9:30 am

Cannabis Panel

  • Delphine Metallic, Listuguj First Nation
  • Chief Christian Sinclair, Opaskwayak Cree Nation
  • Isadore Day, Bimaadzwin
9:30 am - 12:00 pm

Economic Developer of the Year Award Presentations

Individual EDO Category

Community Category

Indigenous Private Sector Business Category

10:30 - 11:00 am
Coffee Break
12:00 - 12:30 pm
Lunch
12:00 - 1:00 pm
ED of the Year Award Voting - Registration Desk
12:30 - 1:45 pm

Economic Development Opportunities in Indigenous International Trade

  • Wayne D. Garnons-Williams, International Inter-tribal Trade & Investment Organization
  • James C. Collard, Citizen Potawatomi Nation
  • Michael Woods, Woods LaFortune LLP
  • Robert Brookfield, Trade Law Bureau, Government of Canada
1:45 - 3:15 pm

First Nation - Municipal CEDI Plenary Panel

  • Sheldon Louis, Okanagan Indian Band
  • Kevin Poole, City of Vernon
  • Marissa Lawrence, Cando
  • Tanya Tourangeau, Cando
3:15 - 3:30 pm
Coffee Break
3:30 - 4:30 pm

Indigenous Procurement Panel

  • John Giraldez, Indigenous Services Canada
  • John Johnstone, Office of Small & Medium Enterprise, PSPC
  • David Acco, Acosys Consulting
  • Jeff Provost, Bird Construction
  • Mark Dokis, National Aboriginal Capital Corporations Association
6:30 - 7:00 pm
President’s Reception
7:00 - 9:30 pm

President’s Dinner

  • Opening & Closing Prayer

  • Presentation of Cando Certified Aboriginal Economic Developer Process Certificates

  • NIEEF Scholarship Presentations

  • Economic Developer of the Year Award Presentations

  • 2020 Conference Announcement / Conference Closing
9:30 pm - 12:00 am
President’s Dance