Conference Agenda-at-a-Glance

 24th Annual National Conference & AGM 
“A New Dawn in Indigenous Economies”

October 22-25, 2017
Fredericton, NB


**Note: all conference events will be held at the Fredericton Convention Centre unless otherwise noted.

Sunday, October 22nd

9:00 am - 4:30 pm Cando Accredited Training ACED 100 - Introduction to Community Economic Development (Cando Competency 8 - Community Planning and Development) Marysville A

9:00 - 4:30 pm Professional Development Workshop  Indigenous Engagement in Natural Resources Marysville B

7:00 - 9:00 pm Registration Desk Open

7:00 - 9:00 pm Trade Show Exhibitor Set-up Pointe Sainte-Anne CD


Monday, October 23rd 

7:00 - 8:00 am Trade Show Exhibitor & Artisan Set-up Pointe Sainte-Anne CD

7:30 - 8:30 am Breakfast Buffet Pointe Sainte-Anne AB

7:30 - 10:30 am Registration Desk Open

8:00 am - 4:30 pm Trade Show & Artisan Show and Sale Pointe Sainte-Anne CD

8:30 - 9:30 am Opening Ceremonies  Pointe Sainte-Anne AB
Master of Ceremonies - Stan Wesley
Opening Prayer / Welcome Song
Invited dignitaries
Cando President 

9:30-10:30 am Partnerships Panel Pointe Sainte-Anne AB

10:30 - 11:00 am Coffee Break in the Trade Show Area 

11:00 am - 12:00 pm Cando Annual General Meeting Pointe Sainte-Anne AB

12:00 - 1:00 pm Lunch Pointe Sainte-Anne AB

1:00 - 1:45 pm “PAED - the Advantages and Processes”, Dr. Verna Billy-Minnabarriet, Chair-Cando Standing Committee on Education & Research Pointe Sainte-Anne AB

1:45 - 3:00 pm Workshops

Achieving the Right Balance, Deborah Taylor, First Nations Market Housing Fund and Chief Dennis Meeches, Long Plain First Nation Marysville B

Maskwacis Economic Leakage:  A Case Study for Reversing Economic Leakage, Samuel Minde, Neyaskweyak Group of Companies Nashwaaksis B

3:00 - 3:30 pm Coffee Break in the Trade Show Area 

3:30 - 4:45 pm Workshops 

*The Development of New Economies - Hard Questions & Tought Desicions, George Petel, Aboriginal Energy Solutions Inc., Petel & Company, and James Hickling, Donovan & Co. Marysville A

*Online Module: Economic Development Support Team - Maximizing Opportunities, Cliff Fregin & Chanze Gamble, New Relationship Trust Marysville B

Co-operative Business Development in Indigenous Communities, Audra Krueger, Julia Angus and Kyle White, Co-operatives First Nashwaaksis A

Successfully Delivering Infrastructure Projects in First Nation Communities, Johanne Mullen & PwC and David Acco, Acosys Consulting Nashwaaksis B

6:30 - 8:30 pm Icebreaker Reception at Picaroons Traditional Ales Brewery (transportation provided)


Tuesday, October 24th

7:30 - 8:30 am Breakfast Buffet Pointe Sainte-Anne AB

7:30 - 10:00 am Registration Desk Open

8:00 am - 4:00 pm Trade Show & Artisan Show and Sale Pointe Sainte-Anne CD

8:30 - 9:30 am Accelerating Indigenous Youth Leaders Through Mentorship & Collaboration, Allison Deer, CESO Pointe Sainte-Anne AB

9:30 am - 12:00 pm 13th Annual National Youth Panel Pointe Sainte-Anne AB

  • Jacquelyn Cardinal, Sucker Creek Cree First Nation, AB
  • Jacob Crane, Tsuut’ina Nation, AB
  • Dustin Ross Fiddler, Waterhen Lake First Nation, SK
  • Melissa Lunney, Elsipogtoq First Nation, NB
  • Keshia Moffat, Eel River Bar First Nation, NB
  • Teagyn Vallevand, Kwanlin Dun First Nation, YK

10:15 - 10:45 am Coffee Break in the Trade Show Area 

12:00 - 1:00 pm Luncheon Pointe Sainte-Anne AB

1:00 - 2:30 pm Women in Business Panel Pointe Sainte-Anne AB

2:30 - 3:00 pm Coffee Break in the Trade Show Area 

3:00 - 4:30 pm Workshops

* Strategic Planning & Board Governance - Understanding the Role of the Economic Development Board, Ken Tourand, Nicola Valley Institute of Technology & Warren Weir, Vancouver Island University Marysville A

* Best Practices for Economic Development: The Legal Actions, Perspectives and Strategy, Daniel Veilleux, Westaway Law Group Marysville B

* Innovation in Telecommunications and Digital Infrastructure in Remote and Rural First Nations, Sally Braun, Western James Bay Telecom Network; Penny Carpenter, Keewaytinook Okimakanak KNET Services; Tim Whiteduck, First Nations Education Council; and Rob McMahon, University of Alberta
Nashwaaksis A

Prosperity Through Collaboration: The Story of the AACCC, Ruby Littlechild, Alberta Aboriginal Construction Career Centre Nashwaaksis B

6:30 - 9:00 pm Cultural Night with Natalie Sappier at the Fredericton Playhous 



Wednesday, October 25th


7:30 - 8:30 am Breakfast Buffet Pointe Sainte-Anne AB

7:30 - 10:00 am Registration Desk Open 

8:00 am - 1:00 pm Trade Show & Artisan Show and Sale Pointe Sainte-Anne CD

8:30 - 9:30 am First Nations-Municipal Collaboration Panel Pointe Sainte-Anne AB

9:30 am - 12:00 pm Economic Developer of the Year Award Presentations         Pointe Sainte-Anne AB

  • Lynn Francis, Elsipogtog First Nation
  • Rose Paul, Paqtnkek Mi’kmaw Nation
  • Carcross Tagish Management Corporation
  • Glooscap First Nation
  • Brickyard Lucid Systems Inc.
  • Greenleaf Enterprises

10:15 - 10:45 am Coffee Break in the Trade Show Area 

12:00 - 1:00 pm Luncheon Pointe Sainte-Anne AB

12:00 - 1:30 pm ED of the Year Award Voting - Registration Desk 

1:30 - 2:30 pm International Inter-Tribal Trade Panel Pointe Sainte-Anne AB

2:30 - 5:00 pm Community Tour of St. Mary’s First Nation 

6:30 - 7:00 pm President’s Reception 

7:00 - 9:30 pm President’s Dinner Pointe Sainte-Anne AB

  • Opening / Closing Prayer - Elder TBA
  • Entertainment - TBA
  • Presentation of Cando Certified Aboriginal Economic Developer Process Certificates
  • NIEEF Scholarship Presentations
  • Economic Developer of the Year Award Presentations
  • 2018 Conference Announcement / Conference Closing

9:30 pm - 12:00 am President’s Dance Pointe Sainte-Anne AB